start – 20.00 / otwarcie bram – 19.00

bilety:

przedsprzedaż – 25,00 zł (ticketpro.pl, / od 9.02.2016 w klubie / 

w dniu koncertu – 35,00

 

Niych przonie ku Ślonskowi otwiyro nos ku światu!” – Jan Miodek ( tł. Marek Szołtysek)

 

"Wyglądają jak wynik tajnego eksperymentu rozegranego gdzieś na dnie kopalni. Łączą mocne industrialne brzmienie z równie mocnymi tekstami śpiewanymi po śląsku. Gwara w ciężkiej, metalowej oprawie doprawiona elektronicznymi smaczkami to ich sposób na zerwanie ze stereotypami karykaturalnej Silesii. Jest w tym moc, jest też przedstawienie, bo jak mówią - od początku chcieli pieścić oko i ucho. Oberschlesien praktycznie śpią na scenie, o czym świadczą dziesiątki zagranych koncertów."

Slawek Rapior Fabryka Zespołów

 

 

Dziennikarze często piszą, że zespół Oberschlesien zmienia stereotyp Śląskości karykaturalnej i często trywialnej. Muzycy mówią: " odważnie pokazujemy wszystkim, że można pisać, śpiewać i myśleć po śląsku. Jesteśmy od wielu pokoleń związani ze Śląskiem, regionem pełnym pięknych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Naszą muzyką/twórczością przybliżamy  przekazane nam wartości i olbrzymi szacunek do dziedzictwa kulturowego śląskiej ziemi.‘’

21.09.2015 zespół zagrał akustyczny koncert w Muzyczny Studio im. Agnieszki Osieckiej z transmisją life w radiowej Trójce. Gospodarzem programu był Wojciech Mann.

https://www.polskieradio.pl/9/319/Artykul/1498442,Grupa-Oberschlesien-w-Trojce-WIDEO

31.10.2015 w Bytomiu, w Operze Śląskiej, odbyły się dwa wyjątkowe koncerty: ADAM SZTABA i OBERSCHLESIEN SYMFONICZNIE, z orkiestrą Opery Śląskiej.

Koncerty zostały zarejestrowane i na początku 2016 zespół planuje wydanie pierwszego DVD.

Zespól ma w dorobku dwa albumy: „Oberschlesien I” i „Oberschlesien II”.

 

 

9 listopada 2015 premiera 3 singla do albumu Oberschlesien II - SAMOTNY

https://www.youtube.com/watch?v=sfoiC0M9sUU

w kilka dni po premierze numer trafia na Listę Przebojów PR3

 

 

11 listopada 2015 – niespodziewana premiera video do kolejnego numeru z 2 albumu: ORP ORZEŁ

https://www.youtube.com/watch?v=UUAD3uFt7SA

 

 

19 stycznia 2016 – akustyczny koncert w Antyradiu

 

 

24 kwietnia 2015 odbyła się premiera „Oberschlesien II”, wydawca SP RECORDS. Na płycie znajdują się m.in. utwór „Król Olch” na podstawie wiersza Johanna Wolfganga von Geothego oraz „To nie sen”, do którego teledysk miał premierę we wrześniu ubiegłego roku.

https://www.youtube.com/watch?v=hWYAkXBqaEE

Utwór „Król Olch” powstał na podstawie XVIII wiecznego wiersza Johanna Wolfganga von Goethego o tym samym tytule. Na gwarę śląską został przetłumaczony przez muzyków Oberschlesien. Inspiracją do powstania video był również sam wiersz, dlatego utrzymany jest w mrocznym, tajemniczym, a nawet trochę baśniowym klimacie.

www.youtube.com/watch?v=KPJPJzpk_QQ&feature=youtu.be

Koncerty zespołu to niebanalne show z elementami teatru, kostiumami, pirotechniką sceniczną i porywającą muzyką. Jedyny i niepowtarzalny wokal Michałą Stawińskiego dopełnia obraz. 

Szczere teksty Michała na długo zapadają w pamięci widza/słuchacza.

Oberschlesien to muzyczni prekursorzy zacierania sztucznie powstałych antypatii do Ślązaków. Opowiadają o trudnej historii Śląska – n.p. w utworze „Powstaniec” poświęconym Powstańcom Sląskim, którzy walczyli o przyłączenie Śląska do Polski.

Zespół otrzymał za ten numer medal honorowy od Ministra Obrony Narodowej. Na drugiej płycie znalazł się równie patriotyczny ORP Orzeł.

Poruszają zwykle niebanalne tematy, często trudne – jak „Niechciane Dzieci”, „Krzyż”, 'Richter”, śpiewają metaforycznie o zniewoleniu współczesnego człowieka - „Robot”, naszych lękach „Strach”, miłościach „To nie sen”,......

 

Uparcie i bezkompromisowo piszą teksty po śląsku i nie zamierzają tego zaprzestać.

Prof. Miodek powiedział kiedyśNiech miłość do Śląska otwiera nas na świat!” i chłopcy z zespołu Oberschlesien są tego niezaprzeczalnym przykładem.

W 3 lata zagrali ponad 200 koncertów, w tym większość festiwali rockowych w kraju – Jarocin, Cieszanów, trasa z formacją Skindred, Rocket Festiwal – Torwar Warszawa, Arena w Poznaniu, Arena w Gdyni, Arena w Lublinie, Arena w Szczecinie, Londyn – The Dom Tuffnel Park, w przyszłym roku już potwierdzony Przystanek Woodstock. W każdym miejscu spotykają się z niezwykle sympatycznym i entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność. Zapełniają sale koncertowe w klubach.

 

Oficjalny Fan Club nieustająco rejestruje nowych członków, z całej Europy. 30 maja 2015 odbył się I Ogólnopolski Zlot Fanów Oberschlesien w Poznaniu, 12 grudnia 2015 roku – II Ogólnopolski Zlot Fanów w CK Wiatrak w Zabrzu.

 

Szczorość przekazu i determinacja jak towarszyszy zespołowi pozwala napisać, że są bezkonkurencyjni.

Oberschlesien wspiera wiele akcji charytatywnych, odwiedza placówki oświatowe – szkoły, przedszkola. Cykliczne stały się spotkania z najmłodszymi fanami – dziećmi od 2,3 lat do …..organizowane pod hasłem Oberbajtel.

 

 

www.oberschlesienzespol.pl

www.facebook.com/Oberschlesienzespol 

Oficjalny Fan Club OBERSCHLESIEN

 

https://pl-pl.facebook.com/FanClubOberschleslesienJadymyDurch